Montaż regałów magazynowych – czy można zrobić to samodzielnie?
- Szczegóły
Przechowywanie produktów i surowców zawsze wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków i właściwego miejsca. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest używanie różnego rodzaju regałów magazynowych. W zależności od swojej konstrukcji mogą one służyć m.in. do składowania posegregowanych detali w niewielkich opakowaniach lub ustawiania całych palet o sporej masie. Taki rodzaj przechowywania, niezależnie od specyfiki magazynowanych produktów sprawia, że regały muszą odpowiadać wielu wymaganiom związanym z bezpieczeństwem. Również montaż regałów magazynowych powinien być przeprowadzany fachowo i przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Sprawdźmy, co wiąże się z wykorzystywaniem tego typu regałów i na co warto zwrócić uwagę.
Charakterystyka regałów magazynowych
Regały magazynowe muszą gwarantować pełne bezpieczeństwo ludziom, którzy mogą przebywać w pomieszczeniu składowania, powinny też zapewniać właściwą ochronę przechowywanym towarom. Regał magazynowy musi być bardzo stabilny i wytrzymywać obciążenia, do których został zaprojektowany. Ustawienie regału wolnostojącego wymaga przygotowania posadzki o dopasowanej do masy urządzenia i przechowywanych towarów nośności. Bardzo istotne jest również jej właściwe wypoziomowanie.
Regały stosowane do składowania powinny być wyprodukowane z uwzględnieniem obowiązujących norm, m.in. PN-EN 15620:2010, PN-EN 15629:2010, PN-EN 15635:2010, PN-EN 15512:2011. Zawarte w nich są wymagania związane z możliwymi obciążeniami, dopuszczalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz specyfiką materiałów.
Trzeba pamiętać, że regały, podobnie jak wszystkie urządzenia stosowane w przedsiębiorstwach powinny być eksploatowane zgodnie z zasadami przewidzianymi w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy. Każdy, kto ma zamiar przystąpić do montażu i eksploatacji regału magazynowego, musi pamiętać o analizie ryzyka związanego z przechowywaniem danego typu materiałów i wybrać oraz zaprojektować system regałów magazynowych w taki sposób, by gwarantował on bezpieczne użytkowanie. W przypadku korzystania z usług wyspecjalizowanej firmy to ona ponosi odpowiedzialność za zgodność regału z przepisami. Do niej należy też zadbanie o deklarację zgodności czy system informacji o dopuszczalnej nośności.
Użytkownik regałów magazynowych powinien pamiętać o zasadach bezpiecznej eksploatacji oraz o należytym wykonywaniu obowiązków związanych z przeglądami okresowymi i dbaniu o właściwy stan techniczny.